اخبار
خانه / خانواده / تربیت فرزند / نوجوانی و احساس منحصر بفرد بودن
نوجوانی و احساس منحصر بفرد بودن

نوجوانی و احساس منحصر بفرد بودن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نوجوانان، یعنی سنین ۱۲ تا ۲۰ سالگی، احساس منحصر بفرد بودن آنهاست، یعنی اغلب نوجوانان دختر و پسر در این سن فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند و با تمام افراد جهان تفاوت دارند.

با ویکی روان همراه باشید.

مثلاً می‌گویند: سیگار می‌کشم، اما سیگاری نمی‌شم (من با افرادی که سیگار کشیدند و سیگاری شدند تفاوت دارم)، می‌گویند: رانندگی‌های پر خطر می‌کنم اما نمی‌ذارم تصادف کنم (من با افرادی که با سرعت و خطرناک رانندگی می‌کنند و تصادف می‌کنند فرق دارم)، می‌گویند: مواد مخدر مصرف می‌کنم اما محال است بذارم معتاد شم (من با افراد کارتن خواب و بی‌خانمان کنار خیابان که معتاد هستند تفاوت دارم)، می‌گویند: من با دوستانم به تفریح و گردش می‌روم و رفیق بازی می‌کنم اما محال است بذارم درسم افت کند یا ازم سوء استفاده کنند (من با دانش آموزانی که به خاطر دوستان‌شان ترک تحصیل کرده‌اند متفاوت هستم).

این احساس منحصر بفرد بودن در نوجوان در صورتی که توسط والدین نظارت و هدایت نشوند، می‌تواند برای فرد نوجوان، گران تمام شود، گران به قیمت زندگی.

به همین دلیل در والدین و خانواده‌های با سبک فرزندپروری سهل‌گیرانه که هیچ کنترل، نظارت و مانیتورینگی روی نوجوانان خود ندارند و در تصمیم‌گیری‌ها و اعمال نوجوان، هیچ نقشی اتخاذ نمی‌کنند می‌تواند پیامدهای بسیار مخربی به دنبال داشته باشد. چرا که در دنیای امروز، به دلیل پیچیدگی‌های فرهنگی و اجتماعی و به تعویق افتادن پروسه انسجام هویت، نوجوان ممکن است در انتخاب الگوهایی مناسب که بتواند سلامت روان‌شناختی آینده وی را تضمین کند دچار سردرگمی ‌شود. به همین دلیل والدین لازم است از ویژگی‌های روانی نوجوانان و در مورد روان‌شناسی دوره نوجوانی اطلاعات لازم و کافی داشته باشند، تا بتوانند بدون ایجاد حس ناخوشایند دخالت، به همراه خود نوجوان او را در گذار از این مرحله کمک کنند.

دکتر ویسانی

 متخصص روان‌شناسی کودک و نوجوان

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

خوابی که خاطره می سازد

خوابی که خاطره می‌سازد

یک تیم از محققان در پاریس طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که حافظه‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *