خانه / خانواده / تربیت فرزند / لطفا دست از مقایسه کودکان بردارید
مقایسه کودکان

لطفا دست از مقایسه کودکان بردارید

نوع رفتار والدین با کودکان خود از ابتدای تولد میتواند تاثیر بسیار زیادی بر نوع شکل گیری شخصیت و آینده آنها داشته باشد. کودکان به توجه خالص و محبت والدین نیاز مبرم دارند تا بتوانند استعدادها و توانایی های درونی خود را شکوفا کنند. یکی از عواملی که میتواند مانع از تشکیل شخصیت بارز و مثبت کودکان شود مقایسه کودکان است که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

والدین گرامی لطفا دست از مقایسه کودکان بردارید.

شاید شما هم مثل من این کلمات را به کرات شنیده اید که “تو نمیفهمی ولی پسر همسایه که از تو یک کلاس هم پایین تر میفهمه. “تو یه کودنی حالیت نمیشه مثلا دختر خالت خیلی با فهم و شعور تر از توئه” از این نوع اهانت ها و مقایسه کودکان نه تنها دردی رو دوا نمیکنه بلکه باعث تنفر کودک از همسالان دور و بر خودش میشه و در انزوای سخت فرو میبره.

روان شناسان معتقدند که به هیچ عنوان نباید به مقایسه کودکان دست بزنیم. چون ریشه های مقایسه کودکان باعث میشود که کودک اعتماد به نفس خودش را از دست بدهد و استعداد ها و توانایی هایش را در هر حوزه ای دست کم بگیرد. این کونه رفتارهای مخرب در بزرگسالی با کودک رشد کرده و باعث میشود که کودک دائما زندگی خودش را با یکیدیگر مقایسه کند و از داشته های فعلی خود هیچ لذتی نبرد و دائما زندگی خودش را برای خودش سیاه کند و بگوید که دیگران در  تمام زمینه های زندگی از من بهترند.

پس والدین محترم هر کودکی از زمانی که متولد میشود دارای پتانسیل های مختلف فراوان و استوره های بی شماری است شما سعی کنید انها را کشف کنید و راه برای بالقوه کردن استعداد هموار کنید و کودک و پیشرفت او را فقط با ظرفیت هوشی، عاطفی که خودش دارد مقایسه کنید و همواره در جهت در محبت تشویق او گام مثبت بردارید و دیگر به مقایسه کودکان مبادرت نورزید.

لیلا معینی روان شناس عمومی و استاد دانشگاه

 مطالعه این مطلب در همین راستا به شما پیشنهاد میشود

آشنایی با موضوع مهارت ارتباط با کودکان

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

عدم مشارکت پدر

اثرات منفی عدم مشارکت پدر درتربیت کودک

ضرب المثل «یک دست صدا ندارد» در مورد تربیت فرزندمان هم صادق است. هیچ کس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *