اخبار
خانه / فرهنگ و هنر / شباهت‌ها و تفاوت‌های روانی مردم ایران و مردم گرجستان
مردم گرجستان

شباهت‌ها و تفاوت‌های روانی مردم ایران و مردم گرجستان

«نروژ با تصاحب جایگاه دانمارک به عنوان شادترین کشور جهان در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ معرفی شد.» این خبری بود که چندی پیش بر خروجی بسیاری از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری نقش بست. معرفی کشورهای شاد جهان از سال ۲۰۱۲ و با ابتکار عمل سازمان ملل آغاز شده است. در میان ۱۵۵ کشور مورد مطالعه قرار گرفته، کشورهای جنوب صحرای آفریقا، سوریه و یمن دارای پایین‌ترین نمره در شاخص ملت‌های شاد هستند در حالی که کشورهای اسکاندیناوی در  صدر رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان قرار دارند. طبق مطالعات انجام شده کشورهای شاد به کشورهایی گفته می‌شود که دارای یک تعادل و توازن رفاه باشند. شاخص‌های مرسوم برای سنجیدن سطح شادی یک کشور سرمایه‌های اجتماعی، درجه بالای اعتماد در یک جامعه، پایین بودن سطح نابرابری و اعتماد به دولت است.  از این رو در سفر اخیری که به کشور گرجستان داشتم به تحلیل و مقایسه مردم ایران و مردم گرجستان پرداختم. یکی از مواردی که در این تحلیل کمک‌کننده بود، حضور عده زیادی از ایرانیان در این کشور بود. بر اساس مشاهدات مردم ایران از نظر شخصیتی با مردم گرجستان در ۴ مورد تفاوت زیادی دارند:

با ویکی روان همراه باشید.

۱-  سطح رشد زبان در مردم ایران بسیار بالاتر است. شاید باور نکنید اما عموم مردم گرجستان در حد سلام و احوالپرسی هم زبان انگلیسی بلد نیستند. با این‌که تعداد توریست در ایران بسیار پایین است، اما عموم مردم ایران کلمات ابتدایی زبان انگلیسی را بلد هستند. عموم توریست‌ها در کشور گرجستان مشکل ارتباط کلامی جدی پیدا می‌کنند.

۲-  مردم گرجستان در برقراری ارتباط با توریست‌ها ضعیف هستند. در مقابل مردم ایران توریست‌پذیری زیادی دارند. مهمان‌نوازی ایرانیان در مقایه با مردم گرجستان قابل توجه است.

۳- مردم گرجستان قانون‌مدارترند. جالب است بدانید در خیابان‌های گرجستان جدول وجود ندارد و تمام قوانین رانندگی بر اساس خط‌کشی خیابان‌ها می‌باشد. با این حساب قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی مردم بسیار رعایت می‌شود.

۴-  نقطه مشترک مردم دو کشور کم بودن تفکر اقتصادی است. مردم گرجستان عموما هوشمند مالی نیستند. از طرفی تاکسی‌رانی در این کشور مانند ایران بسیار رایج است. عده بسیاری از مردها در این کشور راننده تاکسی هستند. این در حالی است که فرصت‌های شغلی بی‌نظیری در این کشور وجود دارد.

در مجموع به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنم حتما یک سفر به این کشور تاریخی داشته باشید.

ارادتمند شما

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

چرا حالمان خوب نیست

چرا حالمان خوب نیست ؟

چرا حالمان خوب نیست ؟ این جمله را به کرات گفته‌ایم وشنیده‌ایم. این جمله هرروزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *