اخبار
خانه / روانشناسی / روانشناسی ویژگی افراد سمی
روانشناسی ویژگی افراد سمی

روانشناسی ویژگی افراد سمی

ما در زندگیمان با افراد زیادی در ارتباط هستیم. برخی از افراد میتوانند در مسیر پیشرفت ما را یاری دهند و مفید باشند و ما احساس خوبی از کنار آنها بودن داریم.  بر عکس رابطه با بعضی از افراد در ما ایجاد احساس نا امنی، اضطراب و افسردگی میکند، آنها به افراد سمی معروف هستند و در اینجا به روانشناسی ویژگی افراد سمی پرداخته ایم .

قطع رابطه با افراد سمی که در ما احساس منفی به وجود می آورند باعث پیشرفت و احساس آرامش میشود. در زیر به خصوصیات این افراد اشاره شده است.

با ویکی روان همراه شوید .

روانشناسی ویژگی افراد سمی

۱- خودخواه هستند.

افراد خودخواه و خودبین به نیازهای اطرافیان خود توجهی ندارند و تنها به نیازها و خواسته های خود توجه می کند. ممکن است گاهی این  افراد دوست داشتنی و مهربان به نظر برسند اما اغلب خواسته های خود را در اولویت قرار می دهند و خواسته های شما را نادیده می گیرد.

۲- حسود هستند.

افراد حسود  از موفقیت ، پیشرفت و شادی دیگران در زمینه های مالی، تحصیلی و شغلی ناراضی هستند و فکر می کنند که خودشان لیاقت رسیدن به آن موقعیت را داشته اند. این افراد از شکست و ناراحتی اطرافیانشان خوشنود میشوند.

۳- پر ادعا هستند.

این افراد خودشیفته هستند و خود را بالاتر از دیگران و ستودنی می دانند و خود را محور محیط پیرامون و دنیا می پندارند. آنها توانایی همدردی و همدلی ندارند و دیگران را به عنوان شئی و کالا می بینند.

۴- پس رو هستند /روانشناسی ویژگی افراد سمی.

این افراد راه پیشرفت شما را پیچیده می‌کنند و شما را به عادت‌های گذشته باز‌می‌گردانند. آنها می‌خواهند که شما به موقعیت پیشین خود بازگردید و راکد باشید. تشخیص این افراد ممکن است سخت باشد، آنها کسانی هستند که همیشه بخش جداناپذیری از زندگی شما بوده اند و ممکن است نادیده گرفتن آنها برای شما سخت باشد. اما شما باید به آنها بفهمانید که موفقیتتان در هر موقعیت چقدر برایتان مهم است.

۵- قضاوت کننده هستند.

اینگونه افراد همه چیز و همه کس را به محض برخورد مورد انتفاد قرار میدهند. ممکن است که شما سعی کنید یک چیز را با تمام جزئیات برای آنها توضیح دهید اما آنها از یک گوش میشنوند و از گوش دیگر آن را بیرون میکنند.آنها به شدت دیگران را قضاوت میکنند و به حرف کسی گوش نمی دهند. گرفتن نصیحت و یا بازخورد از این افراد به نوعی اتلاف وقت است.

۶- کنترل گر هستند.

این افراد همیشه می خواهند از همه چیز اطرافشان مطلع باشند و آنها را کنترل کنند. از نظر آنها مهم این است که تسلط و قدرت آنها نسبت به محیط اطرافشان دیده شود. آنها علاقه دارند شما گوش به فرمانشان باشید. آنها می توانند با فریب، بدجنسی و حقه بازی، شما را وادار کنند که خواسته هایشان را اجرا کنید.

۷- دروغ گو هستند / روانشناسی ویژگی افراد سمی.

دروغگویی عادت این افراد شده است، افرادی که مرتب دروغ می گوید، افرادی غیر قابل اعتماد هستند که می توانند شما را نابود کنند.

۸- شایعه پراکنی میکنند.

این افراد شایعه پراکنی میکنند زیرا شخصیتی متزلزل دارند. این افراد نمیدانند که چگونه بین حقیقت و توهم تفاوت قائل شوند و هنگامیکه حقیقت کمی پیچیده میشود شروع به پراکندن اطلاعات غلط میکنند.در واقع این افراد با این کار میخواهند توجه دیگران را جلب کنند، این افراد باعث ایجاد احساس نا امنی در شما میشوند.

۹- گیرنده هستند.

این افراد همیشه از دیگران توقع لطف و محبت دارند و در مقابل کاری برای کسی انجام نمیدهند. این افراد تنها به فکر منفعت خود هستند و به نیازهای دیگران پاسخ نمی دهند.

۱۰- نقش قربانی را بازی میکنند / روانشناسی ویژگی افراد سمی.

این افراد به دلیل تلخی‌هایی زندگی‌شان قابلیت تفسیر منفی هر رویداد ساده‌ای که دیگران به راحتی از کنارش می‌گذرند را دارند. آین افراد مسئولیت اعمال خود را به عهده نمیگیرند و تقصیر ها را گردن کس دیگری می اندازند.

سعی کنید افرادسمی را در زندگیتان شناسایی کنید و آنها  را درک کنید ولی سعی نکنید ریشه مشکلات این افراد را پیدا کنید زیرا این خصوصیات به دلیل اتفاقاتی که در طول زندگی‌شان تجربه می‌کنند و البته استعداد ذاتی که باعث می‌شود به آن اتفاقات اجازه ویران کردن زندگی و شخصیت‌شان را بدهند در آنها شکل گرفته است. در نظر داشته باشید که شما مددکار اجتماعی نیستید که بخواهید آنها را درمان کنید، سعی کنید تا حد امکان با این افراد رابطه برقرار نکنید و برای آرامش درونی خودتان آنها را از زندگی خود بیرون کنید.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

خوابی که خاطره می سازد

خوابی که خاطره می‌سازد

یک تیم از محققان در پاریس طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که حافظه‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *