اخبار
خانه / افسردگی / رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر
رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر

رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر

بر طبق تحقیقات فروانی که در بسیاری دانشگاه های روانپزشکی انجام و به چاپ رسیده روانشناسان به این نتیجه دست یافته اند که اگر شخصی همسر خود را از دست داده بسیار مستعد بیماری افسردگی میباشد به طوری که حتی چندین ماه بعد از آن ممکن است این بیماری به او سرایت کند که این خود نیز خطر تهدید آمیزی برای روح و روان و جسم افراد مبتلا به میباشد.بهمین علت اول باید با خود رو راست بوده و کاملا به درمان و یا پیشگیری آن توجه زیادی داشته باشیم.

با ویکی روان همراه شوید .

رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر

ارزیابی افسردگی

به راستی معنی اضطراب در سالمندان چیست ؟افسردگی شدید در سالمندان تاحدودی از افراد جوان و میانسال کمتر است. اما در حقیقت ارزیابی افسردگی بسیار مشکل است، و ما می دانیم اغلب علائم افسردگی در سالمندان نامشخص و شدیدتر است. بنابراین به این دلایل همیشه نیاز داریم به علائم آن توجه کنیم . سرپرست نویسندگان، دکتر کارولین ال توروی و همکارانش بیش از ۵۰۰۰ نفر از افراد ۷۰ ساله و مسن تر را مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند، افراد مسن تر و مخصوصا زنان علائم افسردگی شدیدتری داشتند. همچنین متوجه شدند زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی مزمن هستند. افرادی که به تازگی داغ دیده اند بالاترین میزان افسردگی و علائمی نظیر غم و عدم علاقه به فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می بردند، را داشتند.در مقایسه با متاهلین، افرادی که به تازگی همسر خود را از دست داده اند نه برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بودند. در حالی که میزان علائم ایجاد افسردگی فقط چهار برابر بیشتر بود. ۳۳٫۳ % از بیمارانی که یک ماه و % ۱۲٫۲ از بیمارانی که ۱۹ الی ۲۴ ماه از فوت همسرشان گذشته  شش نوع از علائم افسردگی یا بیشتر از آن را داشتند.

رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر

افسردگی بخاطر فقدان همسر

دکتر والاس، استاد اپیدمیولوژی و پزشکی داخلی در دانشگاه آیوا واقع در شهر آیوا ذکر میکند، علائم افسردگی همچنان نسبت به زمانی که فرد هنوز همسر خود را از دست نداده است بیشتر است. او می گوید: در حالی که افسردگی تقریبا در این بیماران در حال از بین رفتن بود، به طور متوسط ۳ تا ۶ ماه پس از فوت همسر، میزان علائم افسردگی طی دو سال بالاتر از حد اولیه بود. بنابراین به نظر می رسد فقدان همسر با افسردگی ماندگاری همراه باشد.

او همچنین شرح داد که ارزیابی افسردگی خصوصا  در مورد افراد مسن باید جزیی از برنامه ی پزشکان برای سنجش بیمارانشان باشد، به عنوان مثال باید در مورد وفات یا طلاق یا دیگر شرایط رابطه زناشویی از آنها سوال شود. دکتر والاس میگوید:  “پزشکان عمومی باید همیشه در مورد فقدان همسر از بیمارانشان سوال کنند. من همیشه احساس کرده ام که  ارزیابی دوره ای باید یک جزء روتین از مراقبت های عمومی برای افسردگی های شدید باشد. و لازم است که به پزشکان در مورد آن هشدار دهند زیرا این امور مهم و شفابخش است.”

صحبت کردن، مخصوصا با یک پزشک، برای افرادی که از نبود همسر رنج می برند بسیار موثر است. جان گیبالا عضو انجمن آمریکایی بازنشستگان می گوید :” بسیار مهم است که بعد از فوت همسرتان نسبت به احساسات خود و تغییراتی که وارد بر زندگیتان میشود بی توجه نباشید. گیبالا که در برنامه های این انجمن در باره ی غم فقدان همسر شرکت دارد، تاکید میکند، افرادی که به تازگی همسرانشان را از دست داده اند دچار افسردگی شده و نیاز به یافتن حمایت و اطلاعات دارند. این انجمن پیشنهاد میکند که به برنامه های حمایت از این داغ دیدگان مانند خدمات زنان بیوه نگاهی بیاندازید. یا آخرین برنامه  زنان بیوه  را در انجمن خود جستجو کنید .

رابطه افسردگی با فوت و طلاق همسر

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

خوابی که خاطره می سازد

خوابی که خاطره می‌سازد

یک تیم از محققان در پاریس طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که حافظه‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *