اخبار
خانه / فردی / شخصیت / در چنگال وسواس
وسواس

در چنگال وسواس

 در هر صورت زندگی با کسی که وسواس دارد، به این سادگی ها نخواهد بود اما برای هر مشکلی راه حلی هست و برای خوشبختی نیاز دارید که یاد بگیرید صورت مسئله های مختلف را حل کنید.

با ویکی روان همراه باشید.

در هر صورت زندگی با کسی که وسواس دارد، به این سادگی ها نخواهد بود اما برای هر مشکلی راه حلی هست و برای خوشبختی نیاز دارید که یاد بگیرید صورت مسئله های مختلف را حل کنید. مسئله امروز شما، زندگی آرام در کنار همسری است که مبتلا به وسواس است پس با قدرت و مهربانی کنار همسرتان بمانید تا این مسئله برطرف شود.

صداقت خودتان را درباره وسواس ثابت کنید

اگر همسرتان کمی بیش از حد میوه ها را می شوید یا به مرتب بودن ماشینش خیلی حساس است و یا چندبار موقع خروج از خانه قفل بودن در را چک می کند، به معنی این نیست که او وسواس دارد. برچسب زدن به شریک زندگی تان به خاطر اینکه شما با او صمیمی هستید و از عادت های رفتاری او آگاه هستید اصلا درست نیست.

ابتدا در مورد وسواس و انواع آن اطلاع پیدا کنید. وسواس عملی، راحت تر قابل تشخیص است اما وسواس فکری نیاز به بررسی بیشتر دارد. اما این شما نیستید که باید تشخیص بدهید همسرتان وسواس دارد یا خیر؛ اگر مشکل جدی باشد نیاز است تا حتما تحت نظر یک روانشناسی قرار بگیرد. اما گاهی تنها رگه هایی از رفتار وسواسی در همسرتان مشاهده می کنید که در اینصورت می توانید با مطالعه و بالابردن آگاهی خود در این زمینه، فرشته نجات همسرتان شوید. با او در این مورد صحبت کنید و به او بگویید که قصد دارید به او کمک کنید تا خودش کمتر اذیت بشود. آنقدر صادقانه با او حرف بزنید که همسرتان مطمئن شود که شما قصد لجبازی با او یا حرص دادن او را ندارید. اگر بتوانید به او صداقت خودتان را در کمک کردن ثابت کنید حتما همسرتان با انعطاف بیشتری در برابر راهنمایی های شما مواجه می شود.

روی صندلی او بنشینید

شاید شنیده باشید که می گویند: قبل از قضاوت کردن در مورد یک فرد، خودتان را جای او بگذارید و دنیا را از دریچه چشمان او نگاه کنید.

این جمله در روابط همسران مخصوصا وقتی یکی از آنها مشکلی دارد، می تواند گره گشا باشد. وقتی از رفتارهای بیمارگونه همسرتان رنج می برید، می توانید ۲نوع نگاه داشته باشید. در نگاه اول او عمدا و برای آزار دادن شما این رفتارها و فکر ها را دارد و در نگاه دوم او خودش هم اذیت می شود و کنترل رفتارش در دستانش نیست. مطمئن باشید همسر شما عمدا نسبت به کارهای شما بدبین نیست و مدام چک نمی کند که کجا هستید. افکار مزاحمی در طول شبانه روز به ذهن او هجوم می آورند و رفتار او خودش را هم به اندازه شما و حتی بیشتر، آزار می دهد.

زمانی که برای شستن وسیله ای شیر آب را باز می گذارد و هرچه می شوید فکر می کند هنوز آلوده است، خود او هم حس خوبی ندارد، هر چند باید با این افکار و اعمال مبارزه کند. اما اگر این نگاه را داشته باشید که همسرتان از عمد چنین کارهایی انجام نمی دهد، آن وقت آرام تر می شوید و برخورد بهتری خواهید داشت. در آرامش است که می توانید کمک کنید تا او تغییر رفتار بدهد.

وسواس

او را مؤاخذه نکنید

برای درمان کسی که سرماخوردگی شدیدی دارد، چگونه رفتار می کنید؟ برایش سوپ می پزید، داروهایش را به موقع می دهید، خانه را آرام نگه می دارید تا بتواند بخوابد و صبر می کنید تا دوران نقاهتش را طی کند. اگر نیمه شب با صدای سرفه هایش بیدار شوید، او را مؤاخذه نمی کنید بلکه لیوان آب گرمی به او می دهید تا آرام شود. وسواس و مشکلات روحی هم درست به همین رفتارها نیاز دارند. همسر شما اگر با رفتار درمانی و جلسات مشاوره در حال برطرف کردن مشکل وسواسش باشد، باید کنار او باشید و در انجام تمرین ها کمکش کنید. اگر شرایطش سخت تر است و نیاز به دارو درمانی دارد، بازهم باید از او حمایت کنید. حتی در مواردی که وسواس او خیلی خفیف است و فقط با اراده و برنامه ریزی شخصی سعی در برطرف کردن آن دارد، باز هم حضور شما می تواند کمک کننده باشد. پس خودتان را برای یک همراهی آماده کنید و یادتان نرود وسواس از بیماری های اضطرابی است. سعی کنید با فراهم کردن آرامش برای او کاری کنید که اضطراب کمتری را تجربه کند. هر چه اضطرابش بیشتر شود، برای فروکش کردن آن، اعمال وسواسی بیشتری نشان می دهد.او به کمک شما و آرامش بخشی تان برای غلبه بر وسواس نیاز دارد.

محافظت از دوربین مخفی های خانه

گاهی رفتارهای وسواسی از دیگری آموخته می شود و این موضوع در مورد کودکان شما می تواند خطرساز باشد. اگر فرزند شما از کودکی گرفتار وسواس شود یا در نوجوانی به این مشکل مبتلا شود، کار شما سخت تر خواهد بود. به طور مثال اگر همسر شما حساسیت زیادی روی نظافت و نجس و پاکی دارد به طور مستقیم و غیرمستقیم به فرزندتان می آموزد که مدام نسبت به پاکی هر چیزی شک کند. نکته مهمی که درمورد وسواس وجود دارد این است که این بیماری می تواند به راحتی به سایر حوزه های رفتاری و ذهنی فرد سرایت کند و ممکن است پدری بیش از حد تمیز باشد و دست هایش را بشوید اما فرزندش وسواس شدیدتری را تجربه کند.

برای دور بودن از این خطر با همسرتان صحبت کنید. طوری موضوع را مطرح کرده و به دنبال راه حل باشید که او حس نکند مقصر است اما از او بخواهید تا تمام شدن دوره درمان، مراقب باشد در مقابل فرزندان این کارها را انجام ندهد. اگر قبل از خروج از خانه چندبار چک می کند که شیر گاز را بسته است یا نه، بهتر است با یک توافق قبلی فرزندتان را زودتر به بهانه ای از خانه خارج کنید و در ماشین یا دم در منتظر همسرتان بمانید تا او شاهد رفتارهای وسواسی یکی از والدینش نباشد. وسواس یا هر مشکل دیگری حتما راه حلی برای برطرف شدن دارد، این شما هستید که به قصد حفظ رابطه و زندگی زناشویی تان تصمیم می گیرید که آن را برطرف کرده و بر مشکل پیش آمده غلبه کنید.

پیشنهاد ما: مو کندن چه وسواسى است؟

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

کودک آزاری مدرن

کودک آزاری مدرن

تحلیلی بر کودک آزاری از سوی مادران هلی کوپتری و مادران چسبنده. با ویکی روان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *