اخبار
خانه / خانواده / تربیت فرزند / حافظه کودکان را چگونه تقویت کنیم ؟
حافظه کودکان را چگونه تقویت کنیم ؟

حافظه کودکان را چگونه تقویت کنیم ؟

از ویژگی های بسیار مهم کودکان میتوان به بحث حافظه بسیار قوی آنها همراه با استعداد تاثیرپذیری بالا در همه زمینه ها و الگوهای رفتار کودک و گفتاری وی اشاره کرد ، به طوری که میتوانند کوچکترین جزییات را به ذهن بسپرند و از آن در ساختار شخصیتی خود استفاده کنند اما خب هرچقدر هم که کودکان باهوش و زیرک باشند بدون تحسین و ترغیب آنها که اصولا از سمت پدر و مادر باید اتفاق بیافتد ، نمیتوانند توانایی و حافظه خود را به طور کامل مورد استفاده قرار دهند، در اینجا به مهمترین راهکارهای تقویت حافظه که توسط روانشناسان ارائه شده نیز اشاره شده است.

با ویکی روان همراه شوید .

حافظه کودکان را چگونه تقویت کنیم ؟

برنامه ثابت روزانه تعیین کنید

تعیین یک برنامه ثابت برای غذا، حمام و خواب کودک حافظه او را تقویت می کند. اگر کودک در یک مکان و با اسباب بازی های خاصی بازی کند بعدها حفظ کردن برایش آسان تر خواهد شد. سن ایده آل برای تعیین برنامه روزه ۰ تا ۳ ماه است .

بازی و یادگیری

درست است که کودک شما اکنون نمی تواند مهارت های زندگی ساده را یاد بگیرد اما آمادگی برای بسیاری از یادگیری ها را دارد. اگر لازمه اسباب بازی کودک شما کمی مهارت است و او برای یاد گرفتن آن نیاز به زمان داشته باشد باید به او اجازه بدهید بیشتر با آن اسباب بازی بازی کند و در حین بازی به کار کردن با او را یادش بدهید زیرا به او کمک می کند که آن مهارت را مدت ها به خاطر بسپرد. سن ایده آل برای نشان دادن مهارت های جدید به کودک بین ۰ تا ۳ ماه است .

او را به اسمش صدا بزنید

کودکان از ۴ ماهگی صدای اسمشان را می شناسند. هنگامی که کودک را به نام صدا می زنید بین صدای شما و توجهی که به او نشان می دهید ارتباط برقرار می کند. همچنین به کار بردن کلمه مادر و پدر به او کمک می کند که سریعتر این ارتباط را برقرار کند. باید از ۴ ماه به بعد کودک را با اسم صدا بزنید .

برایش آواز بخوانید

کودکان می توانند کلمات و الگوهای صدا را کشف کنند. آواز خواندن به آن ها کمک می کند تا آن صداهای خاص را به شما ارتباط دهد و حافظه اش تقویت شود .

حافظه کودکان را چگونه تقویت کنیم ؟

حرکات جسمی به کار ببرید

سعی کنید از طریق حرکات با کودک ارتباط برقرار کنید. به او یاد بدهید که علائم دیداری را با صداها و کلمات ارتباط دهد. وقتی برای او داستان می خوانید از حرکاتی مثل پرش، رقص و شنا استفاده کنید تا به او بشناسانید. این کار کودک را تشویق به پیش بینی داستان می کند این نکات و نکاتی دیگر که متذکر شده ایم  از پرکاربردترین توصیه ها برای محافظت از کودک بوده و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت او می شود. باید صحبت کردن با کودک را از ۴ ماهگی او شروع کنید .

بی درنگ پاسخ دهید

هنگامی که کودک به سن شش ماهگی رسید باید نسبت به پرحرفی های او واکنش نشان دهید. هنگامی که با او صحبت می کنید کمی مکث کنید و منتظر پاسخ او بمانید. اینگونه کودک یاد می گیرد که باید برای گفته های شما پاسخی داشته باشد. کودکان می توانند الگوهای جمله بندی و کلمات را تشخیص دهند و سرعت پاسخگویی خود را با شما تطبیق می دهند .

شناخت

هنگامی که کودک به ۹ ماهگی رسید شروع به حفظ برنامه های روزمره می کند. یاد می گیرد که بین آب گرم و زمان حمام ارتباط برقرار کند. تشخیص می دهد که جوراب برای پاهاست نه برای دست.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

خوابی که خاطره می سازد

خوابی که خاطره می‌سازد

یک تیم از محققان در پاریس طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که حافظه‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *