اخبار
خانه / فردی / روابط / جراتمندی و «نه» گفتن
جراتمندی

جراتمندی و «نه» گفتن

اگر شما نیز جزء‌کسانی هستید که بیشتر اوقات علیرغم میل باطنی خود، ناچار به پذیرش تقاضای دیگران شده‌اید و یا اینکه نمی‌توانید نارضایتی خود را از یک دوست بیان کنید، احتمالا در زمینه رفتار قاطعانه و یا جراتمندی در بیان نظرات خود مشکل دارید. جراتمندی دفاع از حقوق خود است به گونه‌ای که حقوق دیگران نادیده گرفته نشود. جرأت ورزی مهارتی است در راه کنترل خود و ایجاد حس مثبت در افراد که اعتماد به نفس و عزّت نفس آنها در روابط با دیگران را تقویّت می­کند.

با ویکی روان همراه باشید.

چه ضرورتی دارد که در ارتباط با دیگران جراتمند رفتار کنیم؟

سرچشمه بسیاری از مشکلات در ارتباطات با افراد دیگر مثل کمرویی، خجالت، شرم، احساس تنهایی و ترس و اضطراب در نبود و یا کمبود مهارت ابراز وجود، جرات‌مندی و قاطعیت‌ورزی است. ابراز وجود باعث بیان توانمندی‌های بالقوه آدمی ‌می‌شود و به خشنودی و رضایت از خویشتن و افزایش عزت نفس منجر می‌شود. مهم‌ترین نقص نبود مهارت ابراز وجود این است که باعث اضطراب و کمبود عزت نفس در برخورد با دیگران شده و بسیاری از ارتباطات آدمی ‌با دیگران را مختل می‌سازد. نبود مهارت ابراز وجود در آدمیان، کم کم آنان را در اجتماع منزوی می‌سازد تا اینکه در نهایت نتوانند حقوق‌شان را در زندگی به دست آورند و همین امر باعث می‌شود احساس کنند همیشه در زندگی حق آنان خورده شده است و خشمی‌ همیشگی نسبت به دیگران داشته باشند. ابراز وجود کردن باعث می‌شود شخص اندیشه‌ها و احساسات خود را  به شیوه مناسبی بیان کند و در پاسداری از حق شخصی و اجتماعی خویش در برابر دیگران توانمند باشد و در نهایت باعث می‌شود فرد نیازها و درخواست‌های خود را آشکارا بیان ‌کند، بدون این که احساس کمبود و کاستی کند و به اتکای توانایی خود، بدون اینکه به ویران ساختن و توهین کردن به دیگران  بپردازد، در راستای دست یافتن به اهداف خود گام بردارد ضمن اینکه نظرات ناخوشایند دیگران، عزت نفس ‌او را کم نمی‌کند و در جهت اصلاح رفتار خود گام برمی‌دارد.

افراد جرات ورز چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد جرأت­ورز هم برای خود و دیگران احترام قائل می‌شوند. در روابط خود منفعل نیستند و ضمن این که به خواسته‌ها و نیازهای دیگران احترام می­گذارند، اجازه نمی‌دهند دیگران از آنها سوء استفاده کنند و به شیوه فریبکارانه با آنان ارتباط برقرار کنند.

جرات ورزی به معنی پرخاشگربودن نیست.

جراتمندی و پرخاشگری با یکدیگر متفاوت است. پرخاشگری به معنی دفاع از خود به شیوه‌ای خصمانه و توهین‌آمیز است که فرد سعی می‌کند خواسته‌های خود را از طریق اعمال زور، توهین و تحقیر دیگران برآورده کند و بدتر از همه این‌که برای حقوق و خواسته دیگران هیچ اهمّیّتی قائل نیست اما جراتمندی به معنی بیان خواسته خود به گونه‌ای است که هم حقوق خود و هم حقوق دیگران رعایت شود.

انواع رفتار جرأت مندانه

 1. بیان شفاف و جرأتمندانه احساسات مثبت و منفی علیرغم نظر منفی دیگران.
 2. رد صریح و قاطع خواسته‌های نامعقول دیگران و مقاومت در برابر این تقاضاها.
 3. .بیان درخواست جراتمندانه، قاطع، صریح و روشن از دیگران.

جراتمندی

 جراتمندانه رفتار کردن چه مزایایی دارد؟

۱- داشتن احساس مثبت درباره خود از مهم‌ترین مزایای جراتمندی است. افراد جرأتمند در مقایسه با افراد منفعل و متخاصم درباره خود احساس بهتری دارند چون احساس عزّت نفس دارند و وجود خود را شریف و عزیز می­بینند.

۲-مردم به چنین افرادی بیشتر اعتماد می­کنند چون این افراد آنچه را می‌توانند انجام دهند مطرح می­کنند و دارای ثبات شخصیتی هستند.

۳-افراد جراتمند به دیگران اجازه می‌دهند تا مستقل بیندیشند و عمل کنند و خود نیز افزون بر در اولویت قرار دادن خواسته‌های‌شان، از زورگویی، تحکّم و توهین به دیگران فاصله می­گیرند. در نتیجه هم برای خود و هم برای دیگران ارزش قائل هستند.

 چطور می‌توانیم جراتمندی را ابراز کنیم؟

۱- به موقع “نه”بگوییم.

برای “نه”گفتن صحیح می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

الف) فقط گفتن کلمه «نه» مثل: «نه» یا «نه متشکرم».

ب) گفتن کلمه «نه» همراه با توضیح دادن مثل: « نه متشکرم، من فردا امتحان دارم».

۲- تغییر دادن موضوع صحبت: در این روش سعی بر آن است که موضوع صحبت عوض گردد تا هم ارتباط با شخص مقابل حفظ شود و هم رفتار جراتمندانه ابراز شود.

۳- دلیل آوردن و توضیح دادن در حد کوتاه و مختصر بدون عذرخواهی کردن.

۴- انتقال احساس شخصیّت مهم­تر در طرف مقابل مثل گفتن جملات زیر:

 از شما انتظار نداشتم چنین تقاضایی از من بکنی!

۵- ارائه پیشنهادی بهتر به جای درخواست مطرح شده

۶- بیان موضوع مطرح شده در قالب شوخی و طنز

مثال: من هنوز بچه‌ام، هنوز به اندازه کافی برای سیگار کشیدن بزرگ نشده­ام.

۷- پافشاری و مقاومت در رد درخواست نامعقول دیگران.

۸- دور شدن از موقعیت: در مواقعی که فرد مقابل بیش از حد اصرار می­ورزد.

۹- ابراز همدلی کردن با شخص مقابل و اینکه متوجه هستیم که او چه احساسی دارد.

۱۰- معذرت خواهی کردن.

مثال: با عرض پوزش، امیدوارم مرا ببخشید که به هیچ وجه نمی­توانم در میهمانی شما شرکت نمایم.

۱۱- تشکر و قدردانی

مثال: لطف کردید که مرا به منزل خود دعوت نمودید، ولی من دوست ندارم و نمی­آیم.

در انجام رفتار جرأتمندانه چه نکاتی را رعایت کنیم؟

۱- اول از همه مطمئن شوید که طرف مقابل دقیقا از شما چه می­خواهد اگر مطمئن نیستید از شما چه چیزی را خواسته­اند، توضیح بیشتری بخواهید و بعد مخالفت کنید.

۳-  در رد درخواست‌های نامعقول پاسخ­های کوتاه دهید و از آوردن دلایل زیاد و دادن توضیحات طولانی خودداری کنید.

۴-در گفتن جمله‌ها از واژه «من» استفاده نمایید و به جای سرزنش و یا محکوم کردن طرف مقابل، موضوع اصلی را مطرح نمایید و حاشیه‌پردازی نکنید.

۵- به جای عبارت­هایی نظیر«فکر نمی­کنم بتوانم…» در ابتدای جمله، مستقیما از واژه « نه» استفاده نمایید.

۶- زبان بدن  خود را با صحبتی که می­‌کنید، همخوان سازید. نه اینکه صورت شما چیزی را بیان کند و حرف شما چیز دیگری را.

 

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

این و هم چک کنید

از چهره ام خجالت می کشم

از چهره‌ام خجالت می‌کشم

پرسش: سلام. یه مشکلی دارم که دست از زندگیم برنمی‌داره و باعث نابودی اون می‌شه. …

۲ دیدگاه ها

 1. بهتر می بود چنانچه رفرنس و منابع نوشتارهای خود رو عنوان می کردید .
  با تشکر و تجدید سلام
  آرش لشنی

  • سلام و وقت به خیر خدمت شما دوست گرامی،
   ممنون از پیغامتون و وقتی که صرف کردین.
   این مقاله اختصاصی ویکی روان و به قلم سرکار خانم عطیه رضایی روانشناس و عضو تیم تحریریه ویکی روان هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *