اخبار
خانه / خانواده / روابط زناشویی / تاثیر تلفن های همراه بر روابط رمانتیک
تلفن

تاثیر تلفن های همراه بر روابط رمانتیک

کنترل بیش از حد با استفاده از تلفن همراه باعث ایجاد یک شیوه ارتباطی جدید می شود.

با ویکی روان همراه باشید.

تلفن های همراه همه جا هستند. تولان و بکرت (۲۰۱۳) در مطالعه‌ای که انجام دادند پی بردند که ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان دانشگاهی و دبیرستانی صاحب گوشی همراه هستند (۱). بعدها نظرسنجی تحقیقی پِو در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ۹۲ درصد بزرگسالان آمریکایی صاحب گوشی موبایل هستند (با در نظر گرفتن گوشی های هوشمند) (۲). با وجود منافع و کاربردهای زیاد گوشی های همراه، اکنون اثرات مضر آن ها در حال بررسی است. برای نمونه، لوپز- فرناندز و همکاران “کاربرد مشکل ساز گوشی موبایل” را به عنوان استفاده مکرر از یک گوشی همراه به میزانی که برای سلامتی و رفاه یک نفر زیان بخش باشد، توضیح دادند (۳).

بخشی از ترسی که از استفاده بیش از اندازه تلفن همراه بوجود می آید در واقع به نوعی اعتیاد مربوط می شود و به خوبی مشخص شده که اعتیاد بطور محرز و در عین حال به صورت اجتناب ناپذیری کسانی را که یک فرد معتاد آن ها را دوستشان دارد، تحت تاثیر قرار می دهد. در داخل خانواده ها، اعتیاد محدودیت های شدید، ارتباط ضعیف، سطوح بالای بدبینی و تعارض، خیانت و انزوای اجتماعی را باعث می شود. آیا استفاده از تلفن همراه می تواند نتایج مشابهی را به دنبال داشته باشد؟ ‌در حال حاضر، ما نمی دانیم، چون تحقیق در این زمینه بسیار کم صورت گرفته است. کاربونل و همکاران (۲۰۰۹) تحقیقی در تایید مقالات توصیف کننده اعتیاد به اینترنت، بازی های ویدئویی یا تلفن ها انجام دادند (۴). آن ها پی بردند که اعتیاد به اینترنت خیلی مورد مطالعه قرار گرفته و اعتیاد به تلفن همراه تنها ۲/۲ درصد از مقالات موجود را شامل می شود. با این وجود، مطالعات استفاده از تلفن همراه تا مدت ها بعد از تحقیق آن ها در مورد اینترنت و بازی افزایش نیافت و پایگاه تحقیقاتی به تدریج در حال گردآوری اطلاعات است. در چندسال اخیر مطالعات بیشتری در مجلات عمومی و اختصاصی اعتیاد با عناوینی نظیر “اخلاق و خصوصیات اعتیادآور و استفاده مشکل ساز از تلفن همراه” (۲۰۰۹) (۵)؛ “ارتباط بین استفاده مشکل آفرین از تلفن همراه و پارامترهای روان شناختی در افراد بالغ جوان” (۲۰۱۲) (۶) و “آیا ما به تلفن های همراهمان اعتیاد داریم؟” (۲۰۱۶) (۷) مشاهده شده است.

استفاده مشکل ساز از تلفن همراه در تاثیر بر روابط رمانتیک به چه نحوی است؟ تحقیق در مورد تلفن های همراه و روابط رمانتیک در مراحل اولیه بررسی است. نوجوانان طبیعتا بخش اعظم افراد مورد مطالعه را شامل می شوند. سوبراهمانیام و گرینفیلد (۲۰۰۸) به این نتیجه رسیدند که مسائل رشدی نوجوانان شامل صمیمیت، جنسیت و شخصیت به طرق مختلف که می تواند مفید یا مضر باشد در حال تغییر هست (۸). پیکارد (۲۰۰۷) با ۶۱۵ نوجوان ۱۳ تا ۱۸ ساله مصاحبه کرد و مشخص کرد که تعداد باورنکردنی ای از نوجوانان تحت کنترل که درگیر روابط مربوط به دوستیابی و عشق بازی  بودند با استفاده از تلفن های همراه و ارتباط پیامکی مورد آزار و تهدید قرار گرفته و اینکه این آزار از والدین و مراقبان آن ها مخفی مانده است. به عنوان یک مثال از این مطالعه، یک سوم نوجوانانی که درگیر یک این نوع ارتباط بودند برای اینکه بدانند طرف مقابل کجا هست، چکار می کند یا با چه کسی هست، ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ بار در یک ساعت پیام کوتاه به او می فرستادند (۹). دراوکر و مارتسوف (۲۰۱۰) نیز دریافتند که ارتباط الکترونیکی یکی دیگر از مسائلی است که برای آگاهی از موقعیت طرف مقابل مورد استفاده قرار می گیرد (۱۰).

تلفن

در نهایت، لوسرو و همکاران (۲۰۱۴) گروه های متمرکزی از نوجوانانی که درگیر روابط مربوط به دوستیابی و عشق بازی بودند را مورد بررسی قرار داده و مشخص کردند که زنان جوان مدت های زیادی را برای اطلاع از زندگی طرف مقابلشان صرف می کردند در حالی که شرکت کنندگان مرد متفقا نظرشان این بود که دخترانی که با آن ها رابطه دوستی داشتند دائما آن ها را با استفاده از پیامک و شبکه سازی اجتماعی تحت نظر می گرفتند. هم مردها و هم زن ها پذیرفتند که تلفن های طرف مقابلشان را برای بررسی زمان های ارسال و دریافت پیامک کنترل می کردند. در این مطالعه شرکت کنندگان به دلیل مزیت خاص آن، این کنترل بیش از حد را چندان مشکل ساز تلقی نکردند بلکه یک اتفاق عادی درنظر گرفتند (۱۱). برخی استدلال می کنند که حداقل در مورد نوجوانان کنترل بیش از حد در حال تبدیل شدن به یک هنجار جدید برای روابط دوستیابی و عشق بازی است. بنابراین احتمالا یک نوجوان (دختر و پسر) در صورتی که دوست رومانتیکش کنترل نکند که او کجاست احساس بی اعتنایی کند. درحالی که بسیاری از بزرگسالان (از جمله خود من) چنین کنترلی را شکلی از آزار روان شناختی می دانند، نوجوانان امکان دارد و اغلب به آن خیلی متفاوت نگاه می کنند.

چه آینده ای برای روابط رمانتیک و تلفن های همراه متصور است؟ یک احتمال این هست که استفاده از تلفن همراه و ارسال پیامک توسط نوجوانان به مرور که آن ها بالغ می شوند تغییر پیدا می کند. در تایید این فرضیه تولان و بکرت کاهش در تعداد ارسال پیام کوتاه را در نوجوانان بالغ مشاهده کردند؛ در مطالعه آن ها بیشتر دانشجویان دانشگاه خودشان را به عنوان کسانی که کم یا در حد متوسط پیامک ارسال می کنند معرفی کردند، در حالی که دانش آموزان دبیرستانی بطور کاملا مشخصی در حد متوسط یا بسیار زیاد پیامک می فرستادند (۱۲). همین طور، لینگ (۲۰۱۰) اعلام کرد که آن ها به عنوان افراد بالغ سبکشان را برای ارسال پیام تغییر می دهند: کاربردهای بسیاری از این بستر ارتباطی برای اهداف سودمند وجود دارد. به عنوان مثال یک زن در این مطالعه چنین گفت: “ابدا دیگر پیام های خیلی احمقانه در گوشی من وجود ندارد، که این خوب است، اما من هنوز هم پیام های زیادی را می فرستم، همان طور که اطلاع دارید، برای کارهای سودمند” (۱۳). هنوز هم امکان دارد که تحت کنترل قرار دادن مداوم شاید تبدیل به یک شیوه استاندارد شود. تنها زمان می تواند مشخص کند.

 پیشنهاد ما:تهدیدات تلفن‌های همراه برای کودک شما

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *