اخبار
خانه / کسب و کار / شغل های مناسب شما کدامند؟

شغل های مناسب شما کدامند؟

بسیاری از افراد در انتخاب شغل های مناسب خود دچار مشکل هستند و با یک انتخاب نادرست زندگی و آینده خود و خانواده‌شان را به چالش می‌کشند. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها در کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی، آفریقایی و استرالیایی برای این‌که کارکنان‌شان در آینده با مشکل مواجه نشوند و بدانند که برای چه کار و مسئولیتی ساخته شده‌اند از آزمون شخصیتی- شغلی هالند استفاده می‌کنند.

با ویکی روان همراه باشید.

این آزمون توسط هالند در سال  ۱۹۵۸ در پی نظریه شخصیتی- شغلی وی تهیه شده است و بیش از نیم قرن است که در مدارس، دانشگاه‌ها، بازار کار و دیگر محیط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هالند شش نوع تیپ شخصیتی را معرفی می‌کند و سپس شغل های مناسب آنها را نیز ارائه می‌دهد:

تیپ واقع‌گرا

افراد واقع‌گرا خوددار، واقع بین، جدی در کار، انعطاف ناپذیر، مادی‌گرا، سرسخت و متواضع هستند. آنها دارای توانایی بدنی و مکانیکی می‌باشند و علاقمند به کار با اشیاء، ماشین‌‎ها ، ابزار، گیاهان و حیوانات هستند.

افرادی واقع گرا، محافظه کار و صریح هستند و معمولا در ارتباطات اجتماعی ضعف دارند. آنها به دنبال راه حل‌های عملی و بدنی برای حل مشکلات زندگی خود می‌گردند.

شغل های مناسب  افراد واقع‌گرا

مهندس مکانیک، مهندس ماشین آلات سنگین، خلبان، تکنسین (در هر رشته‌ای)، تعمیرات و تاسیسات (در هر رشته‌ای)، جوشکار، تراشکار، افسر ارتش، فعالیت در حوزه تربیت بدنی، جنگل‌داری، مشاغل ایمنی تجهیزات، مبلمان‌سازی، ساخت و تعمیر ابزار آلات موسیقی و قالب‌سازی.

تیپ سازمان یافته

افراد سازمان یافته، مرتب، واقع بین، پیگیر، انعطاف ناپذیر، کارآمد، وظیفه‌شناس، مطیع، فاقد تخیل، مدافع و صرفه‌جو هستند.

به فعالیت‌های جسمانی علاقه‌ای ندارند و دوست دارند با داده‌ها کارکنند و توانایی دفتری بالایی دارند.

آنها به جزئیات امور توجه دارند و علاقمند به انجام کارهای استاندارد و معین هستند. سازمان‌یافته‌ها توانایی سازماندهی کارها را دارند و به دنبال دستاوردهای مالی هستند. برای آنها کسب قدرت در عرصه‌های اجتماعی، کاری و سیاسی بسیار مهم است. همچنین در امور تجاری، اداری، مالی و تولیدی دارای توانایی تخصصی هستند اما در امور هنری ضعیفند.

این افراد در نگاه دیگران افرادی محتاط و محافظه کار به حساب می‌آیند. آنها از امور مبهم و پیچیده دوری می‌کنند و در برخورد با مشکلات زندگی به دنبال راه حل‌هایی تدوین شده می‌گردند.

شغل های مناسب تیپ سازمان یافته

حسابدار، کارشناس امور اداری، کارشناس و مشاور مالیاتی، کارشناس امور گمرکی، دفتردار حقوقی / قضایی، کارشناس ثبت احوال، تحلیل‌گر امور مالیاتی، مسئول دفتر، کتابدار، بایگان، بازرس پرواز، اپراتور، منشی دادگاه، تحویلدار بانک و تحلیل‌گر بودجه.

تیپ جستجوگر

افرادی خوددار، محتاط، تحلیل‌گر، نقاد، کنجکاو، مستقل، روشنفکر، درون نگر، بدبین، پیچیده، دقیق، منطقی، فروتن و کناره‌گیر هستند. آنها طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین بوده و اهل تفکر، سازمان دهی و استدلال می‌باشند.

افراد جستجوگر روابط اجتماعی قوی ندارند و دوست دارند مشاهده کنند و یاد بگیرند. عاشق تحقیق، تجزیه و تحلیل و حل مساله‌ هستند و نگاه ویژه‌ای به رشد، توسعه و کسب علم دارند. آنها از دید دیگران افرادی گوشه‌گیر و متفکر هستند که در متقاعد کردن دیگران بسیار ضعیف عمل می‌کنند. این افراد برای حل مشکلات زندگی خود، راه حل‌های فکری را می‌یابند.

شغل های مناسب تیپ جستجوگر

پزشک، فیزیکدان، جراح، شیمیدان، دندانپزشک، ریاضی‌دان، داروساز، کارشناس علوم و فنون هسته‌ای، مهندسی هوا و فضا، اقتصاد‌دان، مهندس طراح سیستم، دامپزشک، زمین‌شناس، زیست‌شناس، نویسنده علمی، جامعه‌شناس، منجم، مهندس نرم افزار کامپیوتر، مهندس (عمران، الکترونیک، کشاورزی و…)، پژوهشگر، روانپزشک، روا‌‌ن‌شناس، استاد دانشگاه، بیولوژیست، جغرافی‌دان.

 شغل های مناسب

تیپ هنری

افرادی احساسی، نامرتب، آرمان‌گرا، خیال پرداز، مستقل، درو نگر، مبتکر، ابرازگر، مبهم، غیرسنتی و دارای منش و روحیه بازی هستند. آنها در شناسایی و بیان خصوصیات خود مهارت دارند و کمتر به کنترل خود می‌پردازند و احساسات خود را به راحتی بیان می‌کنند.

افراد هنری ارتباط خوبی با دیگران دارند و اشخاصی با توانایی‌های هنری هستند. آنها به انجام کارهای پیچیده، ابتکاری و هنری علاقه دارند و افرادی نوآور و خلاق هستند. این افراد علاقه به کار در موقعیت‌های سازمان یافته ندارند و دوست دارند چیزهای مختلف را تجربه کنند در حالی که در مهارت‌های اداری و دفتری ضعیف هستند.

از دید دیگران افراد هنری،  سنت گریز، نامرتب و مبتکر هستند و از انجام کارهای تکراری و پیروی از قوانین موجود متنفرند. آنها در حل مشکلات زندگی خود به راه حل‌های خلاقانه و گاه هنری روی می‌آورند.

شغل های مناسب تیپ هنری

معماری، طراح تبلیغات، فیلمنامه‌نویس، خوشنویس، شاعر، بازیگر، خبرنگار، روزنامه‌نگار، کارشناس میراث فرهنگی، داستان‌نویس، فیلمبردار، نوازنده، مردم‌شناس، باستان‌شناس، کارشناس علوم ارتباطات، مشاغل مربوط به هنرهای تجسمی، تزئینی و نمایشی، سردبیر مجله و روزنامه، طراح گرافیک، طراح لباس و مد، طراح صحنه، طراح داخلی، انیماتور، ویراستار، طراح صنعتی، طراح پارچه، کارشناس صنایع دستی، گرافیست رایانه‌ای، مترجم زبان‌های خارجی، نویسنده، روان‌شناس اجتماعی، کارشناس ادبیات فارسی، کارشناس ادبیات زبان‌های خارجی، موسیقیدان / آهنگساز، کارگردان، نقاش، عکاس، کارشناس چاپ، کارشناس مرمت و احیای آثار باستانی، کارشناس فرش و طراح صفحات وب.

تیپ اجتماعی

افرادی مسئول، صمیمی، آرمان‌گرا، سخاوتمند، با کیاست، مهربان، همدل، خوش مشرب، مبادی آداب، معاشرتی، صبور، دارای روحیه همکاری، متقاعد کننده، مشوق، فهمیده و اهل رفاقت و دوستی‌اند. آنها دوست دارند با مردم کار کنند و دارای مهارت‌های کلامی هستند.

اجتماعی‌ها علاقمند به امدادگری، تعلیم، درمان، مشاوره و خدمت به دیگران با تکیه بر روابط میان فردی هستند و برای بهبود امور دیگران تلاش فراوان می‌کنند.

آنها عاشق خدمات اجتماعی هستند و از دید دیگران افرادی مردم‌دوست، خوش خلق و برون‌گرا می‌باشند. این افراد به فعالیت‌های مکانیکی و فنی علاقه‌ای ندارند و برای حل مشکلات زندگی خود راه حل‌های احساسی را انتخاب می‌کنند.

شغل های مناسب تیپ اجتماعی

معلم، مدیر مدرسه، مربی الهیات و علوم دینی، مربی تربیتی، جامعه‌شناس، روان‌شناس، مشاور خانواده، مدیر مهد کودک، کارشناس کتابداری، مدیر بخش آموزش، مربی مهد کودک، فیزیوتراپیست، روانکاو، مدیر سازمان‌های خیریه، استاد دانشگاه، پرستار، مورخ، مدیر کارگزینی، رئیس پلیس، کارشناس مطالعات خانواده، روان‌شناس صنعتی، مشاور تحصیلی، مشاور شغلی، کارشناس روابط عمومی، مددکار اجتماعی، کاردان بهداشت دهان و دندان، افسر پلیس، مامور آگاهی.

 شغل های مناسب

تیپ متهور

افرادی ماجراجو، بلندپرواز، مطمئن به خود، برون نگر، هیجان طلب، معاشرتی، خوش‌بین، با انرژی، رهبر، مایل به جمع آوری دارایی، آگاه به منابع مختلف، باشوق، ریسک کننده و مقتدر هستند. این افراد دوست دارند با مردم کارکرده و آنها را برای رسیدن به اهداف سازمانی یا درامد اقتصادی، رهبری و مدیریت کنند. آنها در متقاعد کردن دیگران توانمند هستند و به دنبال کسب دستاوردهای مالی و موقعیت مناسب اجتماعی می‌باشند.

متهورها توانایی خوبی در بازاریابی و فروش دارند و علاقه‌ای به علوم پایه و امور پژوهشی ندارند. از دید دیگران متهورها افرادی اجتماعی و پرانرژی‌اند و در برخورد با مشکلات زندگی خود، راه حل‌های ریسک‌پذیر را انتخاب می‌کنند.

شغل های مناسب تیپ متهور

مدیر بازرگانی، بازاریاب، رهبری، مدیر هتل و رستوران، کارشناس حقوق و علوم قضایی، دادستان، قاضی، مدیر امور جهانگردی، خرده فروش، رئیس دانشگاه، مترجم، کارآگاه خصوصی، مشاور املاک، مشاور مالی و سهام، تاجر، سیاستمدار، واسطه‌گر، مدیر منابع انسانی، مدیر دولتی، مدیر اجرایی، نماینده مجلس، مشاور مدیریت، مدیر شرکت خصوصی، مهماندار هواپیما، رئیس اتاق بازرگانی، سرپرست آموزش، حسابدار مالیاتی، بازرس بهداشت محیط کار، مدیر بانک، مدیر شرکت بیمه، مدیر خدمات مجالس و مهمانی‌ها، مامور خرید، مامور فروش، وکیل، کارشناس علوم سیاسی، کارشناس روابط بین‌الملل، مدیر فرودگاه و مهندس صنایع.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

کسب موفقیت شغلی

خیلی‌ها، درگیر کار در موسسات و اداره‌ها و شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی و خصوصی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *