خانه / روانشناسی / برای داشتن آرامش در زندگی خلاق باشید

برای داشتن آرامش در زندگی خلاق باشید

زندگی توأم با آرامش زندگی‌ای است که در آن خانه، مامنی به دور از غوغا و شلوغی‌های جهان بیرون باشد اما متاسفانه زندگی مملو از آرامش چندان وجود خارجی ندارد.

شما می‌توانید حریم زندگی و خانه خود را حفظ کنید. فقط کافیست کمی تلاش کنید و راهکارهایی را به کار بگیرید. راهکارهایی که خوشبختانه چندان هم مشکل نیستند.

با ویکی روان همراه باشید.

۱- خانه را به هم ریخته نکنید

بسیاری از افراد تنها به این خاطر در خانه خود احساس آرامش نمی‌کنند که خانه بهم ریخته‌ای دارند. وقتی محیط زندگی بهم ریخته باشد، فکر انسان هم بهم ریخته و مغشوش می‌شود و مسلما فکر بهم ریخته هم باعث آشفتگی روحی فرد می‌شود. فقط کافیست یک روز تعطیل را به مرتب کردن خانه خود بپردازید بلافاصله و به وضوح شاهد تغییر سطح آرامش در اعضا خانواده خواهید بود.

۲- سرگرم بودن چیز خوبی است

گاهی وقتی در خانه هستیم به شدت احساس خستگی و دلمردگی می‌کنیم ولی اگر یک سرگرمی برای خود داشته باشید خیلی راحت‌تر به آرمش درونی می‌رسید و احساس رضایت بیشتری از بودن در خانه خواهیم داشت.

۳- یک موسیقی پخش کنید

گوش دادن به یک موسیقی ملایم و آرام‌بخش می‌تواند به راحتی خستگی و استرس روزانه را از بدن شما خارج کند و از گذراندن وقت خود در خانه لذت ببرید. برای این کار هر نوع موسیقی که دوست دارید بگذارید و تا زمانی که باعث آسایش روحی شما ‌شود به این کار ادامه دهید.

آرامش

۴-کارتان را به خانه نیاورید

اگر خانه شما محل کار شما باشد دیگر چطور می‌توانید در آن به آرامش دست یابید؟ تا مجبور نشده‌اید کارتان را به خانه نیاورید. منظور از آوردن کار به خانه، هم کار فیزیکی و هم کار فکری است. صحبت کردن بیش از اندازه درباره مسائل و مشکلات اداره هم به خودی خود باعث خستگی روحی می‌شود. اگر در خانه کار می‌کنید و به اصطلاح دورکاری می‌کنید، سعی کنید همیشه در یک مکان خاص به کار بپردازید. هرگز دراتاق خواب کار نکنید زیرا در آن صورت افکار مربوط به کار و شغل‌تان در خصوصی‌ترین لحظات شما را رها نخواهند کرد.

۵- زمانی را برای کاهش فشار کاری در نظر بگیرید

آیا به محض رسیدن به منزل بلافاصله شروع به انجام کارهای خانه می‌کنید؟ این موضوع به ویژه در مورد خانم‌های شاغل صدق می‌کند. آنها به محض برگشتن به خانه و گاه بدون تعویض لباس بیرون به آشپزخانه می‌روند تا کارها را سروسامان دهند. این کار را نکنید اگر به سلامت روحی خود اهمیت می‌دهید دست کم ده الی ۱۵ دقیقه در یک مکان آرام استراحت و تمدد اعصاب کنید و سپس به سراغ کارهای خانه بروید. با این کار فاصله بین کار اداره و منزل را حفظ کرده و بین آنها تفکیک ایجاد کرده‌اید. چند دقیقه روی تخت دراز بکشید یا یک دوش کوتاه مدت بگیرید. همین مدت کوتاه می‌تواند دوباره شما را شاداب و پرانرژی کند.

۶- به فکر باشید

به فکر اعضای خانواده و مشکلات روزانه آنها باشید. فراموش نکنید که اطرافیان شما انسان هستند و نیاز دارند به خاطر کارهایی که انجام می‌دهند از آنها تشکر و به آنها اهمیت داده شود.

۷- انرژی مثبت بدهید

وقتی یکی از اعضای خانواده کاری برای بهبود وضعیت خانه و خانواده می‌کند و سعی دارد محیط آرامی در خانه ایجاد کند، حتما از او تشکر کنید و از کار او قدردانی کنید. این روش باعث می‌شود که در آینده بیشتر در مورد خانه و خانواده شما مهربان باشد و از شما انرژی مثبت زیادی دریافت کند.

۸- جنگ و دعوا نکنید

شما می‌توانید برای هر موضوع کوچکی دعوا راه بیندازید ولی آیا واقعا زندگی ارزش آن را دارد؟ سعی کنید تنها در مورد مهم‌ترین مسائل بحث راه بیندازید و البته آن بحث را نیز به جنگ و دعوا نکشید.

۹- همه بارها را به دوش نکشید

اگر یک موضوع یا یک کار، چندان هم ضروری به نظر نمی‌رسد آن را کنار بگذارید و کارهای خود را زیاد نکنید. اگر این روش را در پیش بگیرید بعد از مدتی متوجه خواهید شد که زندگی چقدر آسان‌تر از قبل است.

۱۰- خونسرد باشید

وقتی در خانه عصبانی می‌شوید به خود فرصت آرام شدن بدهید. با این کار راحت‌تر می‌توانید حرف دل‌تان را بزنید و به نتیجه بهتری برسید. گاهی حتی خودتان به این نتیجه می‌رسید که موضوع آنقدرها هم مهم نبوده است.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

مسیرهای جدید آرامش را در مغزتان باز ‌کنید

مسیرهای جدید آرامش را در مغزتان باز ‌کنید

به گزارش ویکی روان به نقل از ریدرزدایجست تحقیقات جدید روان‌شناسان بریتانیایی نشان می‌دهد هر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *