اخبار
خانه / خانواده / تربیت فرزند / استفاده از تحقیر کردن در تربیت فرزند درست نیست
تحقیر کردن در تربیت فرزند

استفاده از تحقیر کردن در تربیت فرزند درست نیست

بعضى والدین از تحقیر کردن در تربیت فرزند استفاده مى کنند، که شاید تلنگرى براى کودک باشد. تحقیر در سنى باعث ایجاد مشکلاتى مى شود که در برخى موارد تاثیرات جبران ناپذیرى به همراه دارد. با ویکی روان همراه باشید.

جملات تحقیرآمیز بر روح و روان کودک اثرات مضرى مى گذارد. جملاتى از قبیل، تو در آینده چیزى نمى شوى، تو دست و پاچلفتى هستى. تحقیر کردن در تربیت فرزند کاری بس ناشایست میباشد که بدون شک پشیمانی به بار می آورد.

نمونه اى دیگر از تحقیر کردن در تربیت فرزند، مقایسه کردن کودک با دیگر همسالانش مى باشد. کودک زمانى که با فرد دیگرى مقایسه شود، اعتماد به نفسش را از دست مى دهد و مقایسه کردن بیشتر در زمانى اتفاق مى افتد که کودک وارد مدرسه مى شود.

والدینى که از سرزنش کردن به عنوان ابزار براى تربیت فرزند خود استفاده مى کنند، اغلب آگاهى کاملى ندارند که در آینده ى نزدیک و دور، براى فرزندشان چه پیامدهایى را به همراه دارد.

پیامدهاى تحقیر کردن کودکان:

۱- خجالتى شدن

۲- ابتلا به افسردگى در آینده

۳- خودکم بینى

۴- عدم توانایى در ارتباط با دیگران

۵- کمبود اعتماد به نفس

۶- خشونت

والدین باید بپذیرند که کودکشان علاوه بر نقاط قوت، داراى نقاط ضعفى هم مى باشند مانند انسان هاى دیگر. این نکته را فراموش نکنید که هیچ انسانى کامل نیست و همه ى ما در برخى زمینه ها استعداد و یا توانایى لازم را نداریم.

شما مى توانید با روشى جدید، روش ارتباط با فرزندان که برپایه احترام استوار است، جلو بروید و نه تحقیر کردن در تربیت فرزند که سرمایه آینه پدر و مادر و خانواده به شمار می آید. بر طبق این روش باید تمام صحبت هاى خود را با احترام به شخصیت فرزند، بیان کنید. بدون کنایه و سرزنش، حرفتان را به آنان بزنید و آنان بهتر مى توانند درک کنند، بدون آنکه تحقیرى شکل بگیرد.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره محیا یزدانی

سابقه مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان کنکوری، نویسنده مقالات روانشناسی و تغذیه ای در مجله مشاور خانواده، تحصیلات: کارشناس میکروبیولوژی، محقق در زمینه های: داروشناسی و روانشناسی

این و هم چک کنید

خوابی که خاطره می سازد

خوابی که خاطره می‌سازد

یک تیم از محققان در پاریس طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که حافظه‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *