اخبار
خانه / پرسش و پاسخ / از چهره‌ام خجالت می‌کشم
از چهره ام خجالت می کشم

از چهره‌ام خجالت می‌کشم

پرسش: سلام. یه مشکلی دارم که دست از زندگیم برنمی‌داره و باعث نابودی اون می‌شه. از چهره‌ام خجالت می‌کشم. هر روز بدتر از دیروز، حسرت روزای گذشته رو می‌خورم که کاش اینکارو نمی‌کردم. یأس و ناامیدی هر روز باهامه. مشکل از دوران دبیرستانم شروع شد که مسخره شدم به خاطر راه رفتن و نحوه حرف زدن و قیافم. اینا باعث شد که کلا افکارم بشه توجه به ظاهر مو و کمبوداش. مقایسه خودم با همه که چرا من اینطورمو همه خوبن،که اگه چهره و اندام خوبی داشتم و مسخره نمی‌شدم الان همه چی داشتم. درسمو می‌خوندم، بیرون می‌رفتم، دوستای زیادی داشتم، با اعتماد به نفس بودم و کلی چیزای خوب ولی حیف که ندارم و من موندم و مسخره شدن توسط کوچیک و بزرگ و ناامیدی و شکستایی که باعثش خودم بودم. تو دانشگاهم همین طور مشکلات باهام بود. نه درس خوندم نه مسئولیتایی رو که داشتم خوب انجام دادم. خودمو خراب کردم. شخصیت و خود واقعیمو، آبرومو بردم، از همه خجالت می‌کشیدم، حرف نمی‌زدم…

الان من فردی هستم که همه مسخرش می‌کنن. راه رفتنشو، قیافه و ظاهرشو. یه پسر۲۳ساله که بدبخت شده، خونه نشین شده… چرا من باید اینطور می‌شدم. هیچ دلخوشی ندارم، امیدی‌ هم به آینده ندارم. خونه نشستم، بیرون نمی‌رم، دوستی هم ندارم چون ظاهر و قیافه ندارم که باهام برن بیرون. لطفاکمکم کنید.

با ویکی روان همراه باشید.

پاسخ: سلام دوست عزیز. پیرو سوال مطرح شده در واقع شما دارای عدم عزت نفس و عدم اعتماد به نفس هستید، شما تصور می‌کنید که زیبایی آدم‌ها فقط به چهره و لباس و اندام هست، خیر اینطور نیست هرکسی یک نوع زیبایی داره، یکی زیبا سخن می‌گه یکی زیبا فکر می‌کنه و می‌نویسه، یکی صدای خوب داره، یکی چهره، یکی هیکل و… هر کسی در نوع و جنسیت و موقعیتش ولی شما دوست خوبم ظاهرا خود را خوب بررسی نکردید و کشف نکردید. تو در نوع خودت بی‌نظیری. به خودت رجوع کن و خودت را به معنای واقعی پیدا کن و خودت راکشف کن.حتما مسئله حل خواهد شد.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

رادیو روان‌شناسی پادکست ۴۵ | روش‌های کسب موفقیت به روش ریچارد برانسون- بخش ۲

 در پادکست ۴۳ در مورد روش‌های کسب موفقیت به روش ریچارد برانسون صحبت کردیم و راه‌هایی را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *