خانه / داروخانه اعصاب و روان / آمی‌تریپتیلین‌
آمی‌تریپتیلین‌

آمی‌تریپتیلین‌

آمی‌تریپتیلین‌ جزء دسته داروهای سه حلقه‌ای است. عمدتا در درمان افسردگی به کار می‌رود. در برخی از موارد در درمان شب‌ادراری و میگرن و دردهای عصبی نیز به کار می‌رود. در شروع مصرف این دارو ممکن است افکار خودکشی در بیمار تقویت شود. البته این اتفاق در سنین زیر ۲۴ سال شایع‌تر است. در صورت اعلام خطر از این مورد در هفته‌های اول مصرف این دارو با پزشک معالج مشورت شود.

با ویکی روان همراه باشید.

آمی‌تریپتیلین‌ با مقادیر متفاوتی‌ برای‌ مشکلات‌ متفاوت‌ و افراد متفاوت‌ تجویز می‌شود. هیچگاه‌ بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده‌ مصرف‌ نکنید. آمی‌تریپتیلین‌ خوراکی‌ را می‌توان‌ با غذا مصرف‌ کرد تا دل‌ به‌‌هم‌‌خوردگی‌ ناشی‌ از آن‌ کاهش‌ یابد. برای طریقه مصرف به‌ دقت‌ از دستورات‌ پزشک معالج پیروی شود. تاثیر دارو ۱ تا ۶ هفته ممکن است طول بکشد، بعد از تاثیر و نمایان شدن علائم بهبودی به مصرف دارو ادامه داده شود.

اگر روزی‌ چند نوبت‌ آمی‌تریپتیلین‌ مصرف‌ می‌شود، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ بلافاصله‌ پس‌ از به‌ یاد آوردن‌ مصرف‌ شود. اگر تقریبا موقع‌ مصرف‌ نوبت‌ بعدی‌ شده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ رها شود و به‌ برنامه‌ دارویی‌ منظم‌ ادامه داده شود. هیچ‌وقت مقدار مصرف این  دارو دو برابر نشود.

عوارض آمی‌تریپتیلین‌

عوارض این دارو عبارتند از؛ افکار خودکشی‌، تاری‌ دید، گیجی، یبوست، مشکل‌ در ادرار کردن، چشم‌درد، ضربان‌ قلب‌ تند، کند یا نامنظم‌، لرزش‌ دست، غش، اضطراب‌، مشکل‌ در صحبت‌ کردن‌، عدم‌ تعادل‌، سفتی‌ عضلات‌ دست‌ و پا، صورت‌ شبیه‌ ماسک‌، گلودرد، تب‌، کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌، زردی‌ پوست‌ یا چشم‌، بثورات‌ جلدی‌، تورم‌ صورت‌ یا زبان‌. همچنین علائم‌ زیر ممکن‌ است‌ رخ‌ دهند، ولی‌ فقط‌ در صورتی‌ که‌ مشکل‌ساز شوند باید گزارش‌ شوند؛ سرگیجه‌، خواب‌آلودگی‌، خشکی‌ دهان‌، سردرد، مشکل‌ در خوابیدن‌، افزایش‌ وزن‌.

علائم‌ ترک‌ دارو نظیر سردرد، تهوع‌، استفراغ، اسهال‌، تحریک‌پذیری‌ یا خواب‌ مختل‌ همراه‌ با رؤیاهای‌ واضح. در صورت بروز هریک از موارد فوق با پزشک معالج مشورت شود.

توصیه برای مصرف

  • در هنگام بارداری و شیردهی با پزشک معالج مشورت شود.
  • بعد از مصرف دارو رانندگی و کارهایی که به تمرکز حواس احتیاج دارند توصیه نمی‌شود.
  • هنگام مصرف آمی تریپتیلین نباید الکل مصرف شود.
  • از مواجهه‌ مستقیم‌ و بدون‌ حفاظت‌ با آفتاب‌ و استفاده‌ از وسایل‌ برنزه‌کننده‌ پرهیز شود. در زیر آفتاب‌ از یک‌ عینک‌ آفتابی و کلاه‌  استفاده ‌شود همچنین از کرم‌های ضد آفتاب استفاده شود زیرا احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد.
  • بدون تایید پزشک داروی دیگری مصرف نشود.
  • دارو به صورت ناگهانی قطع نشود.
مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

طالبی استرس را کاهش می‌دهد

طالبی استرس را کاهش می‌دهد

طالبی ضد افسردگی و استرس است. به گزارش ویکی روان به نقل از فرانس نیوز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *